Vakum Torbasında Hangi Gıdalar Saklanabilir?

Vakum Torbasında Hangi Gıdalar Saklanabilir?

Vakum makinelerinin çalışma prensibinde ürünün doldurulduğu paketin içerisindeki havayı çekmek ve ağzını mühürlemek yer alır. Burada anahtar her ne kadar vakum makinesi gibi görünse de aslında vakum torbasının gücü, gıdanın ne kadar süre taze kalacağını belirler. Çünkü gıda ürünlerinin hava ile temas ettiği zaman çabuk bozulur ya da bayatlar. Bu da gıda maddelerinin sağlıksız olmasına neden olur. Hiç kimse tadı bozuk ya da bayatlamış ürün tüketmek istemez.

Bu işlem için alelade bir poşet değil, mutlaka bu iş için üretilmiş vakum torbası gerekmektedir. Böylece saklamak istediğiniz ürünleri uzun zaman dilimleri süresince taze ve sağlıklı tutarak, sakladığınız yiyecekleri sevdiklerinize gönül rahatlığı ile servis edebilirsiniz.

Et, balık, unlu mamuller, sebze, meyve, kuru bakliyat, çerez gibi bozulabilecek ya da tazeliğini yitirebilecek hemen her ürünü vakum torbasında tutabilirsiniz. Sık yapılan yanlışlardan birisi de vakum poşetlerinin yalnızca dolap içerisinde kullanılması gerektiğidir. Örneğin kuru bakliyat ürününün havasını aldıktan sonra dolaba atmanıza gerek yok. Bu tür ürünleri torbalara koymamızın sebebi böceklenmesini önlemektir. Ancak et, balık, sebze gibi ürünlerin havasını çektirdikten sonra dolaba atmazsak yine bozulma süreci ile karşı karşıya kalacaklardır.

Ürünler Vakum Poşetinde Ne Kadar Süre Saklanır?

Gıda vakumlama yöntemi ile korumaya aldığımız ürünleri sıradan yöntemlere göre daha uzun zaman dilimlerinde saklayabiliyoruz. Bunun temel nedeni bu vakum poşetleri tamamen sızdırmaz olarak üretiliyor. Herhangi bir şekilde hava sızdırmayan bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu bağlamda içerisine yerleştirilen ürünün yüzde 200 ila yüzde 400 gibi oranlarda ömrünü uzatır. Örneğin etten bile çabuk bozulan bir ürün olan balık, vakum paketine yerleştirilip, havası alındıktan sonra derin dondurucuya yerleştirildiğinde yaklaşık olarak 2 ila 4 ay arasında taze kalabilir. Böylece mevsimi olmasa bile siz dilediğiniz zaman balığınızı yapıp, afiyetle tüketebilirsiniz.

Vakum Torbalarının Avantajları Nelerdir?

Vakum paketleri kullanarak ürünlerinizi taze tutmanın yanı sıra vitamin ve mineral bakımından da ilk günkü gibi tutar.

Gıda vakumlama yöntemi sayesinde gıdaların kokusu dışarı çıkmaz. Pastırma gibi ağır kokan yiyecek maddelerinde bile koku salınımı olmaz. Ayrıca iki farklı maddenin kokusu dolap içerisinde birbirine karışmaz.

Kuru bakliyatlar sıcak ortamlarda kavanoz içerisinde çabuk böceklenir. Ancak vakumlu poşetlerin içerisinde bu durum söz konusu değildir. Bunun temel nedeni böceklerin yaşayabilecekleri bir alanın olmayışı ve içerisinde havanın bulunmamasıdır.

Dolap içerisinde düzenli bir yerleşim istiyorsanız gıda vakumlamak sizin aradığınız yöntemdir. Paket içerisinde yerleştirdiğiniz ürünlerin havasını aldığınızda kabalığı da beraberinde gider ve ürün poşetin içerisinde sıkışır. Böylece derin dondurucu içerisinde en az yeri kaplayarak, size alan yaratır.

Vakum torbası, gıda maddelerinin sağlıklı olduğu kadar uzun ömürlü olması için elzem bir üründür. Dolayısıyla hemen her ürünü paket içerisine yerleştirerek dolabınızda muhafaza edebilirsiniz.
Yorum Ekle
Doğrulama Kodu
Telefon Ara
whatsapp Yaz