Evde Ucuz ve Kolay Yöntemle Gıda Muhafaza Etmek

Evde Ucuz ve Kolay Yöntemle Gıda Muhafaza Etmek

Tüketicilerin genel sorunu aldıkları ürünlerin çabuk bir şekilde bozulması ya da tazeliğini yitirmesidir. Vakum torbaları ve vakum makineleri sayesinde bu sorun tamamen ortadan kalkıyor.

Ülkemizde vakumlu poşetler piyasaya çıktığından beri genel olarak hep düz, yani tırtıksızdır. Ancak dünyanın çeşitli noktalarında genel olarak kullanılan tırtıklı vakum poşeti son zamanlarda ülkemizde de gittikçe yaygın olmaya başladı.

Dünyada geniş kullanım alanına sahip tırtıklı poşetin bir diğer adı da ev tipi vakumlu poşet olarak bilinir.

Tırtıklı Vakum Poşeti Nedir?

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve içerisine yerleştirilen gıda maddelerini daha uzun ömürlü olarak sakladığı bilinen tırtıklı vakum poşeti, evler için özel olarak üretilmektedir. Ürünlerin makine aracılığı ile havası alındıktan sonra uzun zaman dilimlerinde yiyecekleri sağlıklı tutması ile ünlü.

Bir diğer tanımı olan gofrajlı poşet, daha çok endüstriyel bir tanım olarak bilindiği için son tüketiciler tarafından kullanılmamaktadır. Eskiye nazaran daha çok insan ürünlerini daha sonra kullanmak için tırtıklı vakum poşeti kullanmaya başladı.

İçeriğinde polietilen ve polyamid bulunan tırtıklı poşet dayanıklılığını ve sızdırmazlığını bu maddelerden alır. Üretiminde beş katlı şeklinde üretilen ürün, dışarıdan asla hava almaz ve dışarıya kesinlikle koku bırakmaz.

Vakum Poşeti ile Yiyeceklerinizi Kışa Hazırlayın

Genel olarak yazın daha çok ürün çıkar. Bu nedenle yiyeceklerin pek çoğu kışa göre ucuz olur. Aynı ürünleri kışın almaya çalışsak hem daha pahalı hem de mevsiminde üretilmediği için sağlıksız olacaktır. Hal böyle olunca hepimiz yazdan kışa ürünleri saklamak ve dilediğimiz zaman tüketmek isteriz.

Verimli geçen bir yazın ardından ürünlerinizi karıncalar gibi kışa saklamak ve soğuk kış günlerinde yazdan kalan sebze ve meyveleri dalından yeni kopartılmış gibi yemek, damak zevkinizi daha da güzelleştirecektir. Bu zevkten mahrum kalmamak için rulo tırtıklı vakum poşeti kullanmak gerekiyor. Düz poşetlere nazaran daha uzun ömürlü olan tırtıklılar, yiyecekleri 5 katına kadar daha fazla süre taze tutuyor.

Tırtıklı Vakum Poşeti Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ürünün kendisine göre bir işlem yapılmalıdır. Örneğin, taze fasulyeyi kışa saklamak için dolaba atacaksak, ilk olarak kaynatmalıyız. Daha sonra poşet içerisine belirli bir oranda ekleme yapmalıyız. Poşeti kesinlikle ağzına kadar doldurmayın. Bunun temel nedeni havası çekildiğinde poşet tamamen gergin olacak, tam olarak doldurulduğunda sağlıklı bir hava çekişi olmaz. Bunun sonucunda da içeride kalan hava oksitlenmeye sebep olarak ürünün bozulmasına sebep olur.

Kuru bakliyatta herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak tırtıklı vakum poşetine ürünü ekleyebilirsiniz. Ancak burada yine çok fazla doldurmamak gerekmektedir.

Tırtıklı poşetler ürünü sarmalayarak, dolap içerisinde yırtılmasını en aza indirir.

Yorum Ekle
Doğrulama Kodu
Telefon Ara
whatsapp Yaz