Neden Vakumlu Paketleme Makinesi Kullanmalıyız?

Neden Vakumlu Paketleme Makinesi Kullanmalıyız?

Gıda alanında sebze, meyve ve et gibi türlerin uzun ömürlü olması ve kolay saklanabilmesi amacıyla genel olarak vakum paketleme makinesi kullanılır. Bu makineler evlerde kullanılabildiği gibi gıda sanayinde de ürünleri taze tutabilmek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Ev tipi ve sanayi tipi olmak üzere iki ana ürün grubu bulunan paketleme makinelerinde, çabuk bozulan maddelerin yaklaşık olarak 2-3 kat daha uzun süreler saklanabilmesi amaçlanmaktadır.

Balıktan böreğe, sebzeden kuru gıdaya kadar geniş yelpazede ürünü, havası alınmış poşetler içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlıklı ve taze ürünlere kolayca ulaşmasını sağlarsınız.

Vakum Makinesi Nedir?

Gıda ürünlerini uzun zaman dilimi içerisinde taze tutabilmek ve derin dondurucularda muhafaza edebilmek için paketlerin içerisine yerleştirilmiş ürünlerin havasını çekip, ağzını mühürleyen alete, vakum makinesi adı verilir. Bu sayede hem üretici hem de tüketici elinde bulunan ve çabuk bozulabilecek ürünü çok uzun sürelerde taze tutarak, her mevsimde sağlıklı gıdalara ulaşma imkânına kavuşur.

İyi bir vakumlama makinesi paket içerisindeki tüm havayı tahliye etmelidir. Yiyecek maddelerinin ömrünün uzamasının en temel yolu havadan kurtulmaktır. Ancak bunun yanı sıra paketin de makineye uygun olması gerekmektedir. Mutlaka vakum makinesi için kullanılabilecek poşetler ile ürünler saklanmalıdır.

İçerisine ürün doldurulan poşetin tüm oksijenini dışarı atan vakum paketleme ile gıda maddesinin ömrünü ortalama yüzde 200 ila yüzde 400 gibi oranlarda uzatır. Böylece sakladığınız bir maddeye mevsimi geçse dahi rahatça ulaşabilirsiniz.

Vakum Makinesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gıda, vakum makinelerinin en çok kullanıldığı ürün grubudur. Genel olarak gıda sanayinde son tüketiciye ürününü taze ulaştırmak isteyen kurumlar tarafından kullanılır. Et, balık, sebze ve hatta meyveleri dahi vakumlayıp, derin dondurucularda saklayarak, kişilerin her ürüne ilk tazeliğinde ulaşması amaçlanır.

Bunun yanı sıra evlerde de vakum makinelerinin kullanıldığı gözlemlenir. Herhangi bir noktadan aldıkları et ve sebze ürün gruplarını hem nizami hem de sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için makinelerin yardımına başvurulur. Son yıllarda oldukça gelişen bir alan olan paketleme makineleri, büyük gelişim gösterdi. Hızlı bir şekilde paketleme yapması ve farklı özellikler içermesi makinelerin tercih edilmesinde önemli bir etken haline geldi. Bu bağlamda, Vacuum Sealer Ev Tipi Vakum Ve Mühürleme Makinesi son zamanlarda tüm evlerin tercihi oldu. Özellikle 20 saniye gibi kısa bir süre içerisinde paket içerisindeki tüm havayı boşaltan ve poşetin ağzını mühürleyen Vacuum Sealer, yalnızca evlerde değil restoran gibi gıda temelli iş yapan müesseseler tarafından da kullanılmaktadır.

Et, balık, kuru gıda, bakliyat, peynir, unlu mamuller gibi bozulabilecek ürünleri pratik ve kolay bir şekilde havasız ortamda saklayabilirsiniz. Böylece mevsimi olmasa bile gıda ürünlerini güven içerisinde tüketebilirsiniz.

Dondurma tekniklerinin gelişimi ile paralel bir düzlemde ilerleyen vakum makineleri, birçok noktada günü kurtaran aletler olması ile de biliniyor. Dolayısıyla sevdiklerinizin sağlığını korumak ve taze yiyecekler tüketmek için mutlaka doğru bir makine ile vakum işlemi yapmalısınız.

Yorum Ekle
Doğrulama Kodu
Telefon Ara
whatsapp Yaz