Mide Balonu İle İlgili Gerçekler - Mide Balonu Taktırdım!Merhaba sevgili okurlar.

Bu yazımda sizlere Mide balonu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazmaya çalışacağım.


Mide balonu, ameliyat olmadan kilo vermek isteyen herkesin aklına mutlaka gelmiştir.
Fakat ne yazık ki bu işlem hakkında yeterli kullanıcı yorumları yoktur. Yalnızca işlemi yapan doktorları, hastaneleri görürüz medyada.
Yeme isteğimizi azaltacağı, daha az yememizi sağlayacağı ve bizi hızla zayıflatacağı söylenir. Ardından da eklenir "diyet yardımıyla"
Bizler ilk söyledikleri şeylere o kadar kanalize oluruz ki, sonrasında söylediklerini duymayız, hiç söylemedikleri şeyleride ancak taktırınca öğreniriz...

Bugün size mide balonu hakkında bilmediğiniz, merak ettiğiniz herşeyi en başından sonuna kadar gün gün detaylı şekliyle anlatacağım.
Benim gibi uzun zaman bu işlemi düşünmüş, araştırmış ama yeterli kullanıcı verisine ulaşamamış tüm dostlarımıza kılavuz olmasını dilerim.

Buyrun en başından itibaren adım adım yaşadıklarım...

İstanbul'da yaşıyorum. 3 ay önce mide balonu taktırdım (6 aylık- 550 cc)
2 büyük ve ünlü hastanenin biri doçent diğeri öğretim görevlisi 2 ayrı doktoruyla görüştüm.
Birinde karar kıldım ve doktorla detayları görüştük.
Çok basit bir işlem olduğunu, korkulacak hiç birşeyin olmadığını,10 dakikada biteceğini, bir kaç gün mide bulantısı, yanma ve ağrı hissedeceğimi hatta yapıya bağlı olarak bunların hiç birinin olmayabileceğini belirtti.
Hepinizin bildiği klasik ikna etme sözlerinden bahsetmeyeceğim, zira bu şekilde milyonlarca zırvalık var medyada.

Hevesimi ve heyecanımı tahmin edersiniz.
Diyetle veremediğim kilolarımı hızlı şekilde vereceğimi bir doktor ağzından kati ve net şekilde duyunca ayaklarım yerden kesildi.
Ertesi gün yine gittim ve bir görüşme daha yaptık.
"Kokulacak, endişe edilecek bir şey yok, neden bu kadar abartıyorsunuz, yapalım gitsin" dediğinde ise büyülenmiş gibi "hadi yapalım" dedim.
Bir sonraki güne randevu oluşturuldu ve beni medikal muhasebeye yönlendirdiler.

6 Aylık balon için muhasebe benden 8000 TL, 6 ay sonrasında çıkartma işlemi içinde 1000 TL talep etti. Yani toplamda 9000 TL.
Sıkı bir pazarlık yaptım ve işlem ücretini yaklaşık 2 bin TL indirdim. Nakit ödeyeceğim için epey esnediler.
Kartımda problem çıkınca cebimden ödemeye karar verdim ama 6000 TL çıkarabildim, onuda kabul ettiler :/ (yıl 2020 nin ilk ayları)

1.GÜN

Hasta kaydım açıldı, mide balonunu getirecek olan adamın gelmesini bekliyoruz koridorda.
Yaklaşık 2 saatlik bekleyişin ardından beni ayakaltı bir endoskopi bölüme aldılar. (ben ameliyathane yada daha ciddi bir alanda olacak zannediyordum)
Beni sedyeye oturttular. Boynuma bir önlük takıldı.
Hayatım boyunca endoskopiden korkmuşumdur. Heyecanımı, yaşadığım korkuyu anlatamam. Hemşirelerin beni teselli edecek bir kaç cümlesini bekliyorum.
Birisi anlamış olacak ki, yaşımı ne iş yaptığımı falan sordu, konuşturmaya çalıştı beni.
Sağ elimin üst tarafından damar yolu açıldı (çok acıttılar) ve beni sol yanım üste gelecek şekilde sedyeye yan yatırdılar.
Korkudan titriyorum. Etrafımda insanlar bi oyana bi bu yana gelip gidiyor.
Neler yaşayacağımı bilmemenin endişesi ve canımın acıyacağı düşüncesi var içimde.
Balonu satan firmanın elemanı geldi içeri. Maske ve önlük giydi. Balonu çantadan çıkarttı. Tam o anda doktor da içeri girdi.
Ağzıma boğaz yolumu açacak bir şey soktular, burnuma hava üflemeye başlandı.
Damar yolundan sedasyon enjekte etmeye başladıklarında öyle bir canım acıdı öyle bir çığlık attım ki anlatamam. Böyle bir acı yok.
Attığım çığlığı tamamlayamadan uyuttular beni...
(Sedasyon - Yarı uyku hali. Uyutuluyorsunuz ve işlem bitince sizi uyandırıyorlar, işlem sırasında hiç bir şey hissetmiyorsunuz)

...

Birden bir gözlerimi açtım. Sedyede uyuyordum ve yanımda hiç kimse yoktu.
"Kimse yokmu" diye seslendim. Hemşirenin biri "Uyandınız mı, biraz daha dinlenin ayağa kalkmayın" dedi.
İşlem bittimi, takıldı mı dedim, evet dedi.
Çok sevinçliydim. Hiç bir problem çıkmamıştı. Sedasyonun acısını bile unuttum o an.
Kısa süre sonra refakatçilerim yanıma geldi. Beni sedyeden kaldırdılar. Çok halsizdim ve bitkin hissediyordum.
Doktorun odasına gittik. Doktor tebessüm ederek karşıladı bizi ve daha önce duymadığımız o ürkütücü cümleyi kurdu "uykusuz gecelere hazır olun"
"Nasıl uykusuz geceler, neden ki" dedim."Bana bir kaç gün mide bulantısı, kusma, belki karın ağrısı olacak dediniz, bunlar insanı uyutmayacak kadar mı" deyince
"Biz ilaç vereceğiz en aza indirmek için" diyerek geçiştirdi ve bizi hem yan odadaki diyetisyene postaladı. (evet evet postaladı resmen)
Elimde 6 tane ilaç yazılı reçete ile diyetisyen odasına girdim.
Diyetisyen bana el ile yazılmış 1 haftalık bir liste hazırladı.Hergün toplamda 1 bardak proteinli süt, kemik suyu.
İçimden "herhalde balon yememizi engelliyor ve bu kadarcık şey ile doyacağız" diye geçiriyor ve böyle beslenirsem 2 haftaya tüm kilolarımı veririm diye çılgın bir sevinç yaşıyorum...

Hastaneden çıktık, ilaçlarımı aldık. Eve dönmeden önce bir yerde dinlenmek istedim ve bir çay bahçesinde oturduk.
Geceden aç olduğum için acıkmıştım.Çok sıcak yada soğuk olmamak kaydıyla bir şeyler içebileceğim söylenmişti, çay istedim.
Biraz ılıdıktan sonra ilk içme deneyimimi gerçekleştirdim.
İçince ne yaşacağımı bilmemek çok gergin bir süreç. Minik minik yudumlarla çayımı içtim. Hiç bir şey hissetmedim.Hemen yadanki marketten proteinli süt almıştık. Ondan da yarım bardak içtim.
Buraya kadar negatif birşey yaşamadım. Hatta sütle doymuş olmak mucize gibi birşeydi. 6 ay değil 6 haftada biter bu iş dedik.
Sedasyonun etkisinden midir nedir, başım dönüyordu. Üşümeye başladım. Eve doğru yola çıktık. Gittikçe halsizliğim artmaya başladı. Yüzüm yanıyor, başım dönüyordu.
Bir benzinlikte durduk. Zar zor arabadan indim ve lavaboya girdim. Yüzümü yıkayıp toparlamak istedim. Birden öğürme başladı. 1-2-3 öğürme derken aniden içtiğim tüm sütü çıkattım.
Temizlendikten sonra çıkmak isterken bir daha tekrarladı. (biliyorum iğrenç kısımlar bunlar)
İnleye inleye araca tekrar bindim ve eve geldik...
Tüm günün yorgunluk, acı ve sancısı ile kendimi yatağa attım. Fakat o ne! Yatamıyorum.
Ne tarafa yatsam ağrıyor.Otursam ağrıyor, ayağa kalksam ağrıyor. İlaç içeceğim, ama su içmeye korkuyorum. Mini mini yudumlarla ilaçları içtim ve uykusuzluk ağır bastı, sızmışım...
Uyandım...
Kafamı kaldıramıyorum. Beynim uyuşmuş halde. Bacaklarımı karnıma çektim, acı bu şekilde minikte olsa azalıyor ama şiddet o kadar fazla ki !
Dayanılır bir acı değil bu. Karın ağrısı bunun yanında oyuncak gibi birşey. İnliyorum acıdan. Yürüyemiyorum. Ayağa kalınca dizlerim çözülüyor.
Sırtüstü yatıp ayaklarımı kalp seviyesinin üzerine kaldırınca biraz hafifliyor ve belki o zaman biraz uyuyabiliyorum.
1. gün böyle, başka hiç bir şey içemeden bitti.

2.GÜN

Sedasyonun etkisinden mi, yoksa vücuduma takılan bu parçadan mı bilmiyorum, kendimde değilim. Konuşmakta güçlük çekiyorum. Yüksek sesle konuşamıyorum.
Ağrı ve acı gittikçe çoğalıyor. Göğsümde bir kitle var ve o kadar şiş ki, dışarıdan bir portakal gibi görünüyor. Kalbimi sıkıştırıyor. Nefes alamıyorum ve öğürüyorum.
Midemden sadece su çıkıyor. İlaçları içip kendimi uyutuyorum çünkü bu acıya dayanamıyorum. Sık sık uyanıyorum. Açlık hissi yok. Hiç bir şey canım çekmiyor.
Öğlene doğru yarım bardak proteinli süt içebildim.
Tüm gün acıdan ve ağrıdan ağlaya ağlaya kendimi uyutmaya çalıştım. Uykuda bile acı çekiyorum, sürekli inliyorum. Ailem etrafımda korku ve dehşetle çaresizlik içindeler.

Doktoru aradılar. "Yapabileceğimiz bir şey yok, dilerseniz getirin hastayı serum verelim, serum geçici rahatlama sağlar" dedi.
Bize anlatılan bu değildi. Üstesinden gelebileceğimiz türde ağrıdan bahsettiler hep bize...

3- 4 -5 GÜN

Diğer günlerimle aynı. Göğsümdeki bu illeti söküp atmak istiyorum. Gözlerim çöktü. 5 gün içinde sadece 2-3  bardak proteinli süt içebildim.
Gıdasızlıktan, acı ve ağrıdan o kadar zayıf düştüm ki, ağzımdan yüzümden yaralar çıktı. Hala yürüyemiyorum. Tuvalete bile birinin kolunda minik minik adımlarla yürüyorum
Büyük bir ameliyat geçirmiş haldeyim sanki. Yıkılmış darmadağan olmuşum. Dünyam kararmış durumda. Arkadaşlar acıyı anlatamam. Doğum yapan kadınlar bile bu acıyı çekmiyor, bir anne olarak söylüyorum bunu.
Doktoru her aradığımızda geçecek, sabredin zırvalarını dinliyoruz. İlaçlar sadece geçici rahatlama sağlıyor.

1.HAFTA

Acı biraz ama çok az hafifledi. Göğsümdeki şişlik hala devam ediyor. Giysimin üzerinden bile belli olacak bir şişlik bu.
Balon öncesinde diyetisyen desteği var demişlerdi ve 1 defa görüşmüş, ilk listemi almıştım. 2 randevuya gittim. Fakat 2. gidişimde para talep ettiler.
Halbuki balon taktıranlara 6 ay boyunca ücretsiz destek verilecekti. Her hafta için 150 TL istediler, kızdım ve seansa girmedim.
Daha önceden Balon taktıranların nasıl beslendiklerini uzun uzun araştırmıştım ve kendi beslenmemi kendim yapmaya karar verdim.
Et suyu içmeye başladım. Bu biraz güç verdi. Yürümelerim hala çok yavaş ve nefes  almakta güçlük çekiyorum ama geçen günlere nazaran daha iyiyim.
Hava almaya çıktık. Bir restauranta oturduk ve çok minik doğranmış yarım paça çorbası içtim, 1 lokma ekmeği tırnak büyüklüğünde kopartarak çiğnedim.
Farklı besinler aldıkça kendimi daha iyi hssetmeye başladım.

10. GÜN

Acım aynı. Ağrım ve göğsümdeki kütlede geçmedi. Mide bulantısı, kusma yok. Sürekli stabil bir ağrı ile yaşıyorum. Hayat konforum hiç yok.
Sakatlanmış gibiyim. Eski ben den eser yok.
Her gıdadan az az tüketiyorum. 4.5 kilo verdim.
Hareketlerim kısıtlı. Yabancı bir madde ile yaşamak hala çok zor. Eğilip kalkarken, otururken çok zorlanıyorum.
Oturduğum yerden işlerimi devam ettirmeye çalışıyorum. Nefes alış verişlerim düzene girmiş gibi görünsede sık sık tıkanıklık yaşıyorum.
Hala doğru düzgün uyuyamıyorum. Kesik kesik ve çok kısa süreler gözlerimi kapatabiliyor, yüzeysel uyuyabiliyorum.

1. AY

İlk zamanlar gerçeği söylemeyen doktor, balon takıldıktan sonra bülbül gibi şakıyor ve bütün bunların 1 ay içinde çok azalacağını belirtiyor ve bu neredeyse doğru.
1 ay sonra normal hayatıma döndüm. Acı ve ağrı yok. Şişlik hala orada duruyor ve hala konforsuzum.
Midem bu yabancı maddeye neredeyse %90 alıştı.
İştahım açıldı, tüm yiyecekleri yiyebiliyorum. Balon iştahımı kontrol etmemde hiç bir işe yaramıyor. Daha az yememi de sağlamıyor. Yalnızca çok yediğimde şişkinlik yapıyor ve rahatsızlık veriyor, hazımsızlık çekiyorum.
Diyet ile beslenmeme rağmen, 1 ay sonunda verdiğim kilo aynı, hiç bir değişme yok.

2. AY

Balonun biraz fazla yeyince yaptığı şişkinlik ve hazımsızlık hissi geçti. Midem balona alıştı ve onu kendi parçası olarak görüyor.
Beynim de orada bir balon oldugunu neredeyse unuttu çünkü balon hiç bir şey yapmıyor, en ufak etkisi kalmadı.
Şişlik hala orada. Acı yok, ağrı hala devam ediyor. Normal hayatıma döndüm
Midem yanıyor. Sürekli acı su geliyor boğazıma. Balon hızla midemi tahriş ediyor, hissediyorum.
2.ayın sonunda verdiğim kilo 0 - aldığım kilo 2

3.AY

Ramazan ayındayız. Oruç tutuyorum ve tüm gün midem yanıyor. Karın bölgem ve sol göğsümün altında kocaman bir tabakayla yaşıyorum adeta.
İştahım balon öncesiyle aynı hale döndü.Yediğim miktar bile aynı. Hatta balon öncesinden 1 tık daha fazla yiyorum. Balonun en ufak katkısı yok.
Verdiğim bir kaç kiloyu geri aldım. Tek söylenen "DİYET YAPACAKSINIZ"
Diyet yapabilen insan zaten balonluda balonsuz da kilo verir. Hem balon taktırıp hem diyet yapan zaten istediği sonuca ulaşacak çünkü diyet yapıyor!

Ben düzenli diyet yapabiliyor olsam balon taktırmazdım. Evet balonun tek başına mucize çıkartmasını beklemiyordum ama en azıdan biraz destek verebilirdi değil mi ?
Bizler düzenli diyet yapabilsek zaten kilo veririz. Balonun diyet olmadan bir HİÇ olduğunu anlamam çok zaman almadı dostlar.
Şu an 3.ayın içindeyim ve sizlere bu süreçte yazıyorum bütün bunları.
Sosyal medyada  ünlü doktorların reklamlarını görüyorum bu işlemle alakalı ve dikkatle takip ediyorum artık.
Hiç bir yerde bu işlemi yaptırıp aylar sonrası için video çeken, yorum yapan yok. Neden ?
Benim gibi bu işlemi yaptırmıs, yine benim gibi perişan olmuş insanlar yorum yapınca sayfadan engelleniyorlar.
Bir kaç tanesini yakalamayı başardım ve sohbet etme imkanım oldu. Sindirim sistemi çökenlerimi ararsınız, Gasrtrit, ülser olanlarımı...
Görsel olarakta buraya ekliyorum bir yazışma örneği...

Velhasıl kelam;
Mide balonu tek başına asla bir işe yaramayan para tuzağından başka hiç bir şey değil. Büyük bir yanıltma söz konusu bu konuda.
Bu işlemi uygulayan herkes ağız birliği yapmış adeta. Sözler, tavırlar hep aynı.
Öncesi- sonrası diye yüzlerce çekilmiş resim ve balonla zayıfladıklarını iddia ettikleri insanlarla yanyana videolardan başka hiç bir şey bulamıyoruz veri olarak.


Bizleri zaaflarımızdan vurmayı çok iyi başarıyorlar.

Bu yazımda sizlere kılavuz olmaya, yaptıracaksanız neler yaşayacağınızla alakalı bilgiler vermeye gayret ettim.
Tek endişem bu yazının yok edilmesi. Hiç bir yerde bu konu hakkında gerçeklerin yazıldığı bir platform olmadığından, büyük olasıklıkla bu paylaşımında bir şekilde kaldırılacağını düşünüyorum.
Umut ederim ki bu işlemi düşünenen bir kaç kişiye ulaşırım en azından. Ulaşırım da hem maddi hem sağlık yönünden yapacağı büyük hatayı belki engelleyebilirim.
Hasbel kader taktırıp kilo veren varsada  tebrik ederim. Çok şanslı azınlık olduklarını önemle belirtmek isterim.


İnşallah hayal ettiğiniz kiloya kavuşursunuz güzel insanlar.
Sağlıklı günler dilerim...


Yorum Ekle
Doğrulama Kodu
Telefon Ara
whatsapp Yaz